податок на прибуток 2015 декларація

  1. З звітності за який період застосовується нова форма декларації?
  2. Склад декларації.
  3. Нові додатки до декларації.
  4. Дві форми одного листа.
  5. Склад звітності установ культури.
  6. Сільгоспвиробники збитки на майбутнє не переносять.
  7. Звітність операторів нового морського родовища.
  8. Якщо організація - податковий агент по ПДФО.
  9. Загальні вимоги до порядку заповнення та подання декларації.
  10. Нововведення в заповненні листів, розділів, додатків.
  11. Зміни в розділі А листа 03 декларації.

Зверніть увагу на положення, що стосуються податку на прибуток, і актуальні в 2016 році в статті "Облікова політика з податку на прибуток - 2016"

На сторінках журналу ми вже говорили про те, що з 2014 року зазнали змін норми НК РФ, що стосуються порядку обчислення і справляння податку на прибуток з доходів, отриманих від пайової участі в організаціях [1] . Ці зміни вимагали внесення поправок до чинної форми декларації. Однак податківці (чомусь) не поспішали її коригувати. В результаті протягом усього року організації, які отримували названі доходи, були змушені «підлаштовуватися» під реалії дійсності (благо податкове відомство підказувало в своїх роз'ясненнях, як це робити) .І ось нарешті платники податків дочекалися. Нова форма декларації, а разом з нею порядок її заповнення та формат подання в електронному вигляді затверджені Наказом ФНС Росії від 26.11.2014 № ММВ7-3 / 600 @ (далі - Наказ ФНС Росії № ММВ7-3 / 600 @). У ній відомство врахувало зміни законодавства по прибутку, як вступили в силу в 2014 році, так і почали діяти з початку поточного року. З якого періоду організації зобов'язані звітувати по-новому? Чим оновлена ​​форма декларації відрізняється від колишньої? Які зміни і доповнення до неї внесені? Кого з платників податків вони торкнуться?

З звітності за який період застосовується нова форма декларації?


Отже, нова форма декларації з податку на прибуток з'явилася на світ завдяки Наказу ФНС Росії № ММВ-7-3 / 600 @. Даний нормативний правовий акт податкового відомства зареєстрований в Мін'юсті 17.12.2014 і 30.12.2014 опубліковано в «Российской газете». Відповідну інформацію «Про затвердження нової форми податкової декларації з податку на прибуток організацій» чиновники ФНС розмістили на своєму офіційному сайті в Інтернеті 09.01.2015.

Тим часом ні в названому наказі, ні в згаданій інформації не сказано, з звітності за який звітний або податковий період повинна застосовуватися нова форма декларації. З одного боку, податківці встигли опублікувати наказ, який затвердив нову форму декларації, в 2014 році, а з іншого - положення даного наказу вступили в силу вже в 2015 році, а саме 10 січня. У зв'язку з цим виникає питання: яку форму декларації заповнювати при складанні звітності за 2014 рік - нову або стару?

Згідно п. 12 Указу Президента РФ від 23.05.1996 № 763 нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади набирають чинності після закінчення десяти днів після дня їх офіційного опублікування (якщо самими актами не встановлено інший порядок набрання ними чинності).


Вивчивши форму декларації, можна зробити висновок, що вона застосовується і для звітності за 2014 рік. Про це свідчить, зокрема, наявність в декларації двох варіантів листа 05. На одному з них зазначено: «Дана форма Ліста 05 не застосовується з 01.01.2015», на іншому зазначено: «Дана форма Ліста 05 застосовується з 01.01.2015». Відповідні правила формування кожного з названих варіантів листа 05 наведені в самостійних розділах (XIII-I і XIII-II) Порядку заповнення декларації (далі - Порядок).

Крім того, кардинально оновлена ​​форма розділу А аркуша 03 декларації (він призначений для розрахунку податку на прибуток, що утримується податковим агентом з відповідних доходів) повністю адаптована до норм НК РФ, які діяли протягом усього 2014 року. Це дозволить організаціям, які мають в минулому податковому періоді доходи у вигляді дивідендів від участі в інших організаціях, створених на території РФ, правильно відзвітувати з податку на прибуток (адже колишня форма декларації не відповідала зміненим положенням гл. 25 НК РФ).

Є й інші підстави вважати, що нова форма декларації призначена для звітності за 2014 рік. Наприклад, в додатку 3 до аркуша 02, в якому по рядках 100 - 170 відображаються дані по операціях, пов'язаних з реалізацією права вимоги боргу, з урахуванням особливостей визначення податкової бази при поступку (переуступку) прав вимог, встановлених ст. 279 НК РФ, деякі рядки (110, 130, 160 і 170) цього додатка з 01.01.2015 не застосовуються (п. 8.2 розд. VIII Порядку). А раз ці рядки в декларації є, значить, вони призначені для формування звітності за 2014 рік.

У той же час існує і така думка, що нову форму декларації слід використовувати з першого звітного періоду поточного року (I кварталу або січня 2015 року). Прихильники такої точки зору посилаються на схожу ситуацію, яка мала місце при затвердження форми декларації за 2010 год.Напомнім, що в кінці 2010 року податкове відомство видало Наказ від 15.12.2010 № ММВ-7-3 / 730 @ [2] , Яким була затверджена чергова форма декларації з податку на прибуток. Даний наказ був зареєстрований в Мін'юсті 02.02.2011 і офіційно опублікований в ЗМІ 18.02.2011. Причому в п. 2 цього наказу було закріплено, що його положення застосовуються починаючи з подання декларації за податковий період 2010 года.Так ось, знайшовся платник податків, на думку якого названий наказ був введений в дію з порушенням порядку, встановленого ст. 5 НК РФ, тобто з поширенням його положень на правовідносини, що виникли до дня офіційного опублікування. Тому він звернувся до ВАС із заявою про визнання нечинним п. 2 Наказу № ММВ-7-3 / 730 @, що і було зроблено вищими суддями.

У Рішенні від 28.07.2011 № ВАС-8096/11 вони прийшли до висновку: оскільки оспорюваний нормативний правовий акт опубліковано 18.02.2011, то, отже, його дія поширюється на декларування, яке надається за звітні (податковий) періоди, що закінчилися після 28.02.2011 В якості аргументів такої позиції арбітри вказали наступне. В даному випадку поширення обов'язку подання декларації за новою формою, яка передбачає необхідність розкриття додаткової інформації про суми доходів, що не враховуються при визначенні податкової бази, і витрат, що враховуються для цілей оподаткування окремими категоріями платників податків, на декларування за податковий період, що закінчився на момент опублікування нормативного правового акта, суд визнає порушенням закріпленого п. 2 ст. 5 НК РФ принципу неприпустимості надання зворотної сили актам законодавства про податки і збори, що встановлює нові обов'язки або іншим чином погіршує становище платників податків.

Іншими словами, якщо декларування податку по-новому погіршує становище платника податків, нова форма звітності починає застосовуватися з того періоду, на який припадає дата набрання чинності нормативного правового акта, яким вона затверджена.

Наказ ФНС Росії № ММВ-7-3 / 600 @ вступив в силу 10.01.2015 (тобто в I кварталі 2015 року). Залишається встановити, погіршує він становище платників податків. Для цього треба проаналізувати нову форму декларації з податку на прибуток і положення Порядку.

Склад декларації.

Обов'язкові листи, розділи, додатки. Як і раніше, склад декларації з податку на прибуток визначено в розд. I Порядку. Позитивним моментом є те, що тепер у п. 1.1 даного розділу зазначено, відповідно до яких положеннями гл. 25 НК РФ російські організації подають декларацію, а також податкові розрахунки, що входять до її состав.Так, декларація подається російськими організаціями, які є платниками податку на прибуток, відповідно до ст. 246 НК РФ, а податкові розрахунки, які включаються до декларації, - російськими організаціями, виконуючими обов'язки податкових агентів з податку на прибуток і (або) визнаними податковими агентами з ПДФО, згідно зі ст. 226.1 НК РФ.

Стаття 226.1 НК РФ введена в гл. 23 НК РФ з 01.01.2014. Вона регулює особливості обчислення і сплати ПДФО податковими

Фото: www.ru.123rf.com

агентами при здійсненні операцій з цінними паперами, операцій з фінансовими інструментами термінових угод, а також при здійсненні виплат з цінних паперів російських емітентів. В силу п. 4 ст. 230 НК РФ особи, визнані податковими агентами відповідно до ст. 226.1 НК РФ, подають до податкового органу відповідні відомості в порядку і строки, які встановлені ст. 289 НК РФ для подання податкових розрахунків податковими агентами з податку на прибуток організацій.

Якщо інше не встановлено Порядком, в складі декларації з податку на прибуток в 2015 році обов'язково подаються:

  • лист 01 (титульний лист);
  • підрозділ 1.1 розділу 1 (даний підрозділ не входить до складу декларації некомерційних організацій, у яких не виникає обов'язку щодо сплати податку на прибуток (п. 1.2 розд. I Порядку), і компаній, які виконують обов'язки тільки податкових агентів щодо обчислення податкової бази та суми податку на прибуток (п. 1.7 розд. I Порядку));
  • лист 02;
  • додаток 1 до листа 02;
  • додаток 2 до аркуша 02.

Решта підрозділи, листи і додатки декларації включаються до її складу і представляються до податкового органу, тільки якщо платник податків має доходи, витрати, збитки або кошти, що підлягають відображенню в зазначених підрозділах, листах і додатках, є податковим агентом або в його склад входять відокремлені підрозділи.

Нові додатки до декларації.

Анализируемая форма декларації (в порівнянні з колишньою) поповнилася двома новими пріложеніямі.Так, з'явився додаток 6б до аркуша 02 «Доходи і витрати учасників консолідованої групи платників податків, які сформували консолідовану податкову базу в цілому по групі». Правила його заповнення наведені в п. 10.15 розд. X Порядку.

Очевидно, що цей додаток є лише відповідальними учасниками КГН. Повний склад декларації цієї категорії платників податків, а також особливості формування ними звітності закріплені в п. 1.6.5 - 1.6.7 розд. I Порядку. Крім того, до складу декларації введено додаток 2 «Відомості про доходи фізичної особи, виплачених йому податковим агентом, від операцій з цінними паперами, операцій з фінансовими інструментами термінових угод, а також при здійсненні виплат з цінних паперів російських емітентів». Нагадаємо, що обов'язок щодо подання даних відомостей передбачена для податкових агентів п. 4 ст. 230 НК РФ, на що вказано в розд. XVII Порядку, в якому містяться правила заповнення додатка 2 до декларації.

Дві форми одного листа.

Нововведенням є дві форми листа 05, в якому проводиться розрахунок податкової бази за операціями, фінансові результати яких враховуються в особливому порядку [3] . Одна з форм даного листа заповнюється, якщо платник податків отримав доходи за операціями з цінними паперами та фінансовими інструментами термінових угод в звітні та податковий періоди 2014 роки (розд. XIII-I Порядку), друга - якщо зазначені доходи отримані починаючи з першого звітного (податкового) періоду 2015 роки (розд. XIII-II Порядку).

Склад звітності установ культури.

З 2014 року театри, музеї, бібліотеки, концертні організації, які є бюджетними установами, не повинні обчислювати і сплачувати авансові платежі з податку на прибуток (абз. 2 п. 3 ст. 286 НК РФ). Тому вони не зобов'язані протягом року подавати декларації за звітні періоди. В силу абз. 2 п. 2 ст. 289 НК РФ названі установи декларують свої доходи і витрати після закінчення календарного року. Ці зміни положень гл. 25 НК РФ знайшли відображення в п. 1.2 розд. I Порядку, в якому сказано, що дані організації подають декларації за податковий період у складі згідно з п. 1.1 розд. I Порядку із зазначенням в листі 01 з реквізиту «за місцем знаходження (обліку)» коду 234.

Сільгоспвиробники збитки на майбутнє не переносять.

Деякі зміни торкнулися сільськогосподарських виробників і рибогосподарських організацій щодо діяльності, пов'язаної з реалізацією виробленої ними сільгосппродукції, оподаткування якої відповідно до п. 1.3 ст. 284 НК РФ здійснюється за нульовою податковою ставке.В пункті 1.5 розд. I Порядку встановлено, що за підсумками звітних (податкових) періодів ці платники податків подають у складі декларації лист 01, підрозділи 1.1 і 1.2 розділу 1, лист 02, додатки 1, 2, 3, 5 до аркуша 02 з кодом 2 з реквізиту «Ознака платника податків ».

На відміну від колишньої форми декларації тепер сільгоспвиробники і рибогосподарські організації не представляють додаток 4 до аркуша 02, що цілком виправдано. Адже п. 1 ст. 283 НК РФ передбачено, що на майбутнє не можуть переноситися збитки, отримані платником податку в період оподаткування його прибутку за ставкою 0% у випадках, встановлених, зокрема, п. 1.3 ст. 284 НК РФ.Что стосується показників по іншим видам діяльності, то ці платники податків відображають їх у декларації в загальновстановленому порядку із зазначенням в листі 02 і додатках до нього коду 1 з реквізиту «Ознака платника податків».

Звітність операторів нового морського родовища.

У пункті 1.6.1 розд. I Порядку визначено склад декларації для організацій, зазначених у п. 1 ст. 275.2 НК РФ (це компанії, які володіють ліцензіями на користування ділянкою надр, в межах якого розташоване нове морське родовище вуглеводневої сировини або в межах якого передбачається здійснювати пошук, оцінку і (або) розвідку нового морського родовища вуглеводневої сировини; а також оператори нового морського родовища вуглеводневої сировини). Особливості оподаткування даних організацій встановлені з 01.01.2014.

Вони подають до податкових органів декларації, в яких визначена податкова база окремо по кожному новому родовищу, з відображенням її розрахунку і обчисленого податку в підрозділах 1.1 та 1.2 розділу 1, в листі 02 і додатках 1 - 4 до нього з кодом 4 з реквізиту «Ознака платника податків (код) ». Названі організації розраховують податкову базу при здійсненні діяльності, пов'язаної з видобутком вуглеводневої сировини на новому морському родовищі вуглеводневої сировини, окремо від податкової бази, яка визначається при веденні інших видів діяль ельності, на підставі п. 2 ст. 275.2 НК РФ.

Якщо організація - податковий агент по ПДФО.

Згідно п. 1.8 розд. I Порядку організації, які виконують обов'язки податкових агентів щодо обчислення, утримання та перерахування до бюджетної системи РФ ПДФО, відповідно до п. 4 ст. 230 НК РФ представляють до податкових органів новий додаток 2. Нагадаємо правила його заповнення наведені в розд. XVII Порядку.

Організації - платники податку на прибуток включають дане додаток до складу декларації. При відсутності обов'язку подання декларації додаток 2 подається разом з розрахунком з податку на прибуток організацій (лист 03) із зазначенням в листі 01 з реквізиту «за місцем знаходження (обліку)» коду 231.Еслі організація не повинна представляти ні декларацію, ні розрахунок з податку на прибуток, вона подає до інспекції лист 01 і додаток 2 до декларації. При цьому в листі 01 з реквізиту «за місцем знаходження (обліку)» вказується код 235.

В останньому абзаці п. 1.8 розд. I Порядку зазначено, що додаток 2 до податкової декларації подається до податкових органів тільки за податковий період.

Загальні вимоги до порядку заповнення та подання декларації.

З 01.01.2014 ст. 52 НК РФ, яка регулює порядок обчислення податку, була доповнена п. 6, згідно з яким суми податків необхідно обчислювати в повних рублях. Це нововведення знайшло відображення в п. 2.1 розд. II Порядку, в якому закріплено: все вартісні показники декларації заповнюються в повних рублях (за винятком значень, що вказуються в додатку 2, оскільки тут наводяться дані по ПДФО).

Крім того, в п. 2.5 розд. II Порядку уточнені правила підписання декларації, яка подається організацією в електронній формі. Тут вказано, що звітність може бути подана платником податків до інспекції особисто або через представника, спрямована у вигляді поштового відправлення з описом вкладення або передана в електронному вигляді з посиленою кваліфікованої електронним підписом по ТКС відповідно до ст. 80 НК РФ. У тій же нормі колишнього Порядку заповнення декларації говорилося про електронно-цифрового підпису.

Нововведення в заповненні листів, розділів, додатків.

Про всі нововведення ми, звичайно, розповісти не зможемо, торкнемося лише деякі з ніх.В підрозділах 1.1 і 1.2 розділу 1 декларації більше не відображається ознака платника податків (код). Раніше в даному полі проставляється один з пропонованих кодів:

  • 1 - організація, яка не належить до зазначених за кодом 2;
  • 2 - сільськогосподарський товаровиробник.

У новій формі декларації до існували раніше кодами, що позначається в листі 02 і додатках 1 - 4 до нього, доданий код 4 - організація, що здійснює діяльність на новому морському родовищі вуглеводневої сирья.В додатку 2 до аркуша 02 з'явилися додаткові рядки 400 - 403, призначені для коригування податкової бази за попередні періоди. Правила їх заповнення прописані в п. 7.3 розд. VII Порядку.

Так, по рядку 400 відбівається зміна податкової бази при реализации платником податків Надання абз. 2 п. 1 ст. 54 НК РФ права перерахунку податкової бази та суми податку за податковий (звітний) період, в якому виявлено помилки (спотворення), що відносяться до минулих податковим (звітним) періодам, в тих випадках, коли допущені помилки (спотворення) призвели до зайвої сплати податку.

У рядках 401 - 403 розшифровуються показники рядка 400 по минулих податкових періодів, до яких відносяться виявлені помилки (спотворення). При цьому в зазначені рядки не включаються суми доходів і збитків минулих податкових періодів, виявлені в поточному звітному (податковому) періоді і відображені по рядку 101 додатка 1 до аркуша 02 і по рядку 301 додатка 2 до аркуша 02 декларації.

Відзначимо, що показник рядка 400 враховується при формуванні рядка 100 аркуша 02.С 01.01.2015 організації визначають загальну податкову базу з урахуванням доходів і витрат за операціями з звертаються цінними паперами, що встановлено п. 21 ст. 280 НК РФ. У зв'язку з цим додатки 1 і 2 до аркуша 02 поповнилися новими реквізитами.

У додатку 1 - це рядки 023 «Виручка від реалізації (вибуття, в тому числі дохід від погашення) цінних паперів, що обертаються на організованому ринку цінних паперів - всього» і 024 «у тому числі сума відхилення від мінімальної (розрахункової) ціни. В додаток 2 додані аналогічні рядки - 072 і 073, що стосуються витрат і відхилень за вказаними цінними паперами. Всі ці рядки заповнюються з 1 січня 2015 року (п. 6.1 розд. VI, п. 7.1 розд. VII Порядку).

При цьому, зрозуміло, показники рядків 023 і 072 враховуються при визначенні підсумкової суми доходів від реалізації (рядок 040 додатка 1 до листа 02) і суми визнаних витрат (рядок 130 додатка 2 до аркуша 02) соответственно.Как вказувалося вище, сільськогосподарські товаровиробники не уявляють в складі нової декларації додаток 4 до листа 02. Зате тепер в цьому додатку відображаються збитки за операціями з цінними паперами та фінансовими інструментами термінових угод, не обертаються на організованому ринку, які зменшують загальну податкову базу відповідних звітних (податкових) періодів починаючи з 1 січня 2015 року. Порядок визнання таких збитків встановлений в ст. 5 Федерального закону від 28.12.2013 № 420-ФЗ.

Зміни в розділі А листа 03 декларації.

У згадуваній вище Інформації ФНС говорилося, що в основному зміни форми декларації торкнулися розрахунку податку на прибуток організацій з доходів, що утримується податковим агентом (лист 03) .Як і раніше, даний лист складається з трьох розділів (А, Б і В). Істотні зміни внесені в розділ А, який тепер враховує скоригований з 01.01.2014 порядок розрахунку податку на прибуток з дивідендів (розд. XI Порядку).

Правила оподаткування доходів від пайової участі в інших організаціях встановлено ст. 275, 284, п. 4 і 5 ст. 286, п. 2 і 4 ст. 287, ст. 310.1 НК РФ. Згідно зі змінами законодавства з 2014 року дивіденди по акціях акціонерних товариств можуть виплачувати як безпосередньо самі акціонерні товариства, які є емітентами цінних паперів, так і організації, які не є такими. До останніх, зокрема, відносяться депозитарії, на особовому рахунку (рахунку депо) яких враховуються права на цінні папери, що належать іншим особам.

У зв'язку з цим розділ А листа 03 доповнено новим реквізитом «Категорія податкового агента». Організації, які є емітентами цінних паперів, розподіляють прибуток, що залишилася після оподаткування та визнані податковими агентами відповідно до п. 3 і пп. 1, 3 п. 7 ст. 275 НК РФ, за даним реквізиту проставляють значення 1.

У свою чергу, організації, які виплачують платникам податків доходи з цінних паперів, емітентом яких є, і визнані податковими агентами відповідно до пп. 2, 4, 5, 6 п. 7 і п. 8 ст. 275 НК РФ, з реквізиту «Категорія податкового агента» вказують значення 2.Ліст 03 заповнюється стосовно кожного рішення про розподіл прибутку, що залишається після оподаткування. Якщо в поточному періоді здійснюються виплати за кількома рішеннями, видається дещо листів 03.

Відзначимо, що нова форма розділу А аркуша 03 декларації прямо передбачає включення в розрахунок загальної суми дивідендів, нарахованих іноземним організаціям і фізичним особам - нерезидентам РФ (рядки 010, 040, 050), чого не було в колишньої форми даного раздела.Кроме того, в аналізований розділ додані нові рядки:

  • рядок 060, в якій відображаються дивіденди, нараховані одержувачам доходу - організаціям і фізичним особам, податковий статус яких не встановлено (тобто відносно цих осіб податкового агента не була надана відповідна інформація). У зв'язку з цим дані дивіденди підлягають обкладенню податком на прибуток та ПДФО за підвищеною ставкою в розмірі 30%;
  • рядок 070, в якій зазначаються дивіденди, перераховані особам, є не одержувачами доходу, а номінальними власниками цінних паперів (без утримання податку).

У колишньої форми декларації для цього показника окремого рядка передбачено не було. Тому організація-емітент була змушена включати суму дивідендів, перерахованих депозитарію (а саме він є номінальним утримувачем цінних паперів), в рядок 044 разом з сумою дивідендів, що підлягають розподілу на користь акціонерів (учасників), які не є платниками податків. У зв'язку з цим показник рядка 040 (в ній відображалась загальна сума дивідендів, що підлягають розподілу російським акціонерам) не відповідав сумі рядків 041 -044. Тепер це невідповідність усунуто.


* * *


Як бачимо, нова форма декларації з податку на прибуток містить достатню кількість змін у порівнянні з колишньою її формою. Однак в основному ці зміни почали діяти ще з 1 січня 2014 року. Причому кардинальні поправки в законодавстві вимагали негайної коригування форми звітності. Тому багато платників податків цю декларацію чекали.

Так, в формі з'явилися нові додатки, в листах і розділах додалися рядки. Однак все це, на погляд автора, обґрунтовано, доцільно, відповідає нормам податкового законодавства. Тому Наказ ФНС Росії № ММВ-7-3 / 600 @, який вступив в силу в 2015 році, не погіршує становище платників податків. Значить, нову декларацію слід застосовувати при складанні звітності за податковий період 2014 року.

Хоча, ймовірно, не всі платники податків будуть згодні з такими висновками, особливо ті, яких зміна законодавства практично не торкнулося. Значить, неминуче в контролюючі органи будуть надходити відповідні запити. Будемо чекати відповідей на них.

Г. П. Антонова
експерт журналу
«Податок на прибуток: облік доходів і витрат»,
№2, лютий, 2015 р

[1] Див. Статтю Ю. А. Білецької «Дивіденди: норми НК РФ змінилися, а форма декларації поки немає», № 11, 2014.

[2] Документ втратив чинність у зв'язку з виданням Наказу ФНС Росії від 22.03.2012 № ММВ-7-3 / 174 @.

[3] Додатково читайте статтю Н. Н. Луговий «Вексель банку: від покупки до передачі в якості оплати» в цьому номері журналу.

З звітності за який період застосовується нова форма декларації?
З якого періоду організації зобов'язані звітувати по-новому?
Чим оновлена ​​форма декларації відрізняється від колишньої?
Які зміни і доповнення до неї внесені?
Кого з платників податків вони торкнуться?
З звітності за який період застосовується нова форма декларації?
У зв'язку з цим виникає питання: яку форму декларації заповнювати при складанні звітності за 2014 рік - нову або стару?