Çizmet finlandeze Kuoma: si të veshin, si të kujdesen dhe një rishikim i modeleve Kuoma

 1. Pse pikërisht çizmet?
 2. Çizmet Kuoma - çfarë është brenda?
 3. Çizme Kuoma
 4. Si të veshin dhe të kujdeset për çizmet e ndjerë?
 5. Koleksioni Kuoma Winter 2014-2015

Artikulli paraqet çmimet aktuale dhe ngjyrat në kohën e publikimit. Informacion i përgjithshëm në lidhje me modelet, tiparet kryesore dhe teknologjinë e prodhimit është e saktë për çdo koleksion të këpucëve Kuoma.

Blej këpucë për fëmijë Kuoma ->


Kuponi -10% më këpucë cuma : KUOMA10
Përmbledhur me zbritje në këtë faqe interneti.Kuponi i vlefshëm deri më 31.12.2018

Cuoma është markë më popullore e këpucëve dimërore dhe dimërore. Në Rusi, të ashtuquajturat Çizme finlandeze - Çizme Dimërore Kuoma. Dhe jo vetëm për fëmijët, sepse Kuoma nënshkruan këpucë për fëmijët dhe të rriturit, duke marrë parasysh veçoritë e strukturës anatomike të këmbëve për secilën varg madhësie. Pra, pse ne e duam aq shumë Kuomu dhe këto pazakontë, dukshëm larg nga çizmet elegante finlandeze?

Pse pikërisht çizmet?

Finlandë - vendlindja e këtyre çizmave më popullore. Kompania "Kuomiokoski", e cila zotëron markën Kuoma ka ekzistuar që nga viti 1928 dhe prodhimi i këpucëve ndodhet në vendin e vetëm - në fshatin Kuomiokoski në Finlandën juglindore. Për pothuajse 90 vjet punë të suksesshme, kompania arriti të shkojë nga një prodhues i insoles dhe pantofla për krijuesin e këpucë shumë të kualitetit të lartë për të mbrojtur kundër motit të ftohtë lokale, në të cilën temperaturat ndonjëherë të pabesueshme janë vendosur në termometër.

Kjo është arsyeja pse Çizme Kuoma dhe na thirri çizme të ndjerë sepse ata janë me të vërtetë të habitshëm të ngrohtë dhe të aftë për të mbajtur këmbët të ngrohta në temperatura të ulëta deri në -40 gradë - një zbulim i vërtetë për Rusinë qendrore. Ata janë aq të ngrohtë sa në çizmet që bartën gjyshet tona dhe ato janë aq të lehta për tu veshur, por shumë më të rehatshme për t'u veshur!

Çizmet Kuoma - çfarë është brenda?

Pavarësisht masivitetit të saj të jashtëm, çizmet e Cuoma janë të lehta, të buta dhe të rehatshme, dhe gjithashtu jashtëzakonisht të qëndrueshme. Një shtresë e leshit të butë artificial përdoret si një izolim i brendshëm në këpucët dimërore. Kjo "artificialitet" është shumë e frikshme për shumë prindër, të cilët ende besojnë se materialet artificiale të brezit të ri nuk krahasohen me lëkurën dhe gëzofin e vërtetë. Megjithatë, ky nuk është rasti.
Me ndihmën e çizmave ergonomike të Kuoma, fëmija juaj do të mësojë të veshë këpucët e tij. Nuk ka nevojë të vuajë me flokët, lidhëse dhe velcro. Kuoma ndjeu çizmet janë vënë në shpejtësi të rrufetë, e cila është një plus i madh, sidomos nëse fëmija shkon në çerdhe.
Gama e temperaturave të çizmave Kuoma nga -5 deri në -40 gradë. Në një temperaturë prej 0 gradë, këmbët do të bëhen të djersitura dhe pastaj do të ngrihen, megjithëse prodhuesi tregon në etiketë se këpucët janë të përshtatshme për të dyja dimrat dhe jashtë sezonit. Ne këshillojmë veshjen e Cuoma në dimër tonë nga nëntori deri në prill.

Karakteristikat e çizme Kuoma:

 • ndjeu shtrojë e shkëmbyeshme;
 • vija reflektuese në pjesën e përparme dhe të pasme të Kuoma-së;
 • gishtërinjve të veshin-rezistente në gishtin e këmbëve dhe në anët - edhe nëse janë pak të dredhur, do të jetë krejtësisht e padukshme;
 • gjerësi të gjerë duke filluar në madhësinë 19, si dhe një shumëllojshmëri modelesh.

Dhe veçmas për pjesën e vetme të çizmeve Kuoma. Kjo është e vetme e bërë nga poliuretani, është e lehtë për t'u pastruar dhe përkulur, rrjedh në një sfond të ngushtë, nuk lëvizet, është mjaft i lartë - mbron nga papastërtia. Çizme të vetme finlandeze Kuoma ka vetitë izoluese. Këpucë është bërë sipas strukturës anatomike të këmbës, është shumë e rehatshme dhe do të ndihmojë fëmijët të lëvizin lirisht përmes borës dhe akullit. Çizmet Kuoma janë të përshtatshme për këmbët e ngritjes së lartë. Më e rëndësishmja, e vetmja është e formuar në vetë kornizën e boot, prandaj ajo mbahet shumë fort, nuk fshihet dhe nuk shkelet, nuk ka shira që mund të kalojnë lagështi. Prandaj, çizmet e Kuomës thahen shpejt pas larjes ose ecin tepër "të lagur".
Dhe veçmas për pjesën e vetme të çizmeve Kuoma

Vlen të përmendet se Kuoma nuk është një membranë , edhe pse mosmarrëveshjet në lidhje me këtë nuk zmbrapsen deri në ditët e sotme. Shtresa e lartë e çizmës është tekstile të ngopura me një shtresë rezistente ndaj lagështirës dhe të ndotur, brenda është një shtresë plastike moderne izoluese me poret e mbyllura që nuk lenë lagështi brenda çizmes. Kjo është, shtresa e jashtme mund të laget, por brenda, në këmbë, lagështia nuk do të kalojë.
Skica skandinave dhe thjesht printime të thjeshta, por elegant në një sfond të ndritshëm - kjo është tipar i çizmet kaq popullore Kuoma të ndjerë. Meqënëse këto çizme janë shumë të qëndrueshme, ato definitivisht do të zgjasin më shumë se një vit, kështu që ju lehtë mund t'i dhuroni ose t'i shisni ato, kështu që ju mund të justifikoni koston relativisht të lartë të çizmave.
Dhe në tag në krye të boot Kuoma, ju mund të shkruani emrin e fëmijës në mënyrë që ai të mos humbasë ndryshimin në kopshtin e fëmijëve. Mundim, por i këndshëm.

Çizme Kuoma

Kuoma Putkivarsi
Kuoma Putkivarsi

- seri më popullore dhe më ekonomike. Meqë çizmet e tilla janë të qepura plotësisht pa mbërthime, këpucët mund të jenë të gjera në shin. Prandaj, mos harroni të provoni para tyre para se të blini. Ose mënyra e daljes nga situata është që të mbushni pantallonat me çizmet e Kuom Putkiwarsi. Megjithatë, veshja e Kuoma Putkivarsi është jashtëzakonisht e lehtë!
Kuoma Tarravarsi
Çizme Seria Kuoma Tarravarsi Ajo vjen me anën e velcro Velcro, e cila e bën të lehtë dhe zbavitëse për të veshin. Ky model është i përshtatshëm për të veshur në këmbë të gjerë.
Kuoma Crosser
Pak i ngjashëm me Putkivarsi, u rrëzua në dy Velcro, kështu që ju mund të rregulloni plotësinë e këmbëve. Ky është një version më dinjitar, i cili mund të quhet më tepër jo çizme, por çizme. Çizme të ndjeshme Kuoma Crosser gjithashtu e bërë nga tekstili me ujë të neveritshëm. Ulë shumë e rehatshme me thithjen e goditjeve. Çizme model Kuoma Crosser fillojnë me madhësinë 22. Më e shtrenjtë se sa më lart seri nga 500-700 rubla.
Kuoma Lumi Eskimo
Kuoma Lumi Eskimo ata ndryshojnë nga Putkivarsi vetëm në atë që janë të shtrënguar në krye të drawstring quhet bora dëborë, duke formuar një pranga mbrojtëse borë. Dhe në pjesën e sipërme të çizmës, Cuoma Lumi Eskimo, është një model i bukur skajor i dëborës.
Kuoma Baby
Çizme bukuroshe Kuoma Baby për fëmijët nga 19 në 24 madhësi. Mbërthyer me një zinxhir shumë të fortë. Mbrojtja e buzës nga bora dhe bora. Zona e rritur e futjes së lëkurës do të parandalojë konsumimin e hundës nga foshnjat jo shumë të pastra me një ecje të pasigurt. Sidomos për fëmijët në çizmet e Kuom Baby, një suitë e rehatshme të ulët ofrohet.
Kuoma Glamour, Kuoma Gloria dhe Kuoma Elle
Këto janë modele ekskluzivisht girly. Shtresa e jashtme është bërë nga një "superpolyamide" brilante me trajtim hidrofobik, i cili, pavarësisht nga ndriçimi dhe pamja tërheqëse, ka të njëjtat cilësi - përkrah përsosmërisht ujin, largon avullin dhe në mënyrë të besueshme ruan nxehtësinë. Shumë thonë se është më i përshtatshëm për të larë këtë pëlhurë sesa çizmet klasike të ndjerë të Kuoma. Modele të tilla janë gjithashtu të përshtatshme për një këmbë të gjerë, por përshtaten fort këmbën me një shtrirje dekorative. Asortiment Cuoma gloria dhe Kuoma El - nga madhësia 26, Kuoma Glamour - nga madhësia 30. Më e shtrenjtë se Kuoma Putkiwarsi për 1000-1300 rubla.

Kuoma Lady
Kuoma Lady - një mundësi e shkëlqyer për vajzat adoleshente të rritur - madhësi nga 36 në 39, dhe në strukturën e çizmeve të Kuoma Lady një këpucë më elegante është dhënë.

Si të veshin dhe të kujdeset për çizmet e ndjerë?

Çizmet Kuoma nuk janë të vogla dhe nuk maten më. Por për ventilim të duhur brenda këpucës, sigurohuni që të blini çizme me një diferencë prej 1-1,5 cm në fillim të sezonit. Dhe vini re se kjo nuk është një tip, por një kusht i domosdoshëm për "punën" e duhur të çizmave.
Pas çdo shëtitjeje, së pari kontrolloni çizmet nga brenda dhe rregulloni nën fëmijën tuaj se çfarë duhet të lidhni - cilat çorapë dhe çfarë materiali. Më e mirë nga të gjitha - në çastin e parë të ftohtë, një çorapë të hollë pambuku ose pantyhose, dhe si temperatura bie në -8 - 10 gradë acar, veshin çorape speciale termike bërë nga materiale moderne.
Për ata fëmijë që janë ulur në karrocë, mund të blini çizme të ndjerë, por të mbuloni këmbët me një batanije shtesë të ngrohtë. Për fëmijët jashtëzakonisht aktiv këpucë të përshtatshme të membranës, e cila është në gjendje të heqë lagështinë, nëse fëmija shpesh djershet.
Kuoma tekstile ndjeu çizmet, domethënë të gjitha modelet e Kuoma Putkivarsi, Tarravarsi, Crosser, Lumi Eskimo dhe Baby series, mund të lahen në një makinë larëse në një temperaturë prej 40 gradësh, thjesht hiqni shtratin e lëvizshëm. Për modelet e bërë nga poliamide, vetëm larja me dorë është e përshtatshme. Në rast të një papastërtie të vogël është e mjaftueshme për të pastruar çizmet e ndjerë me një leckë të butë me ose pa sapun dhe, për më tepër, nëse zëvendësoni boot me anën e jashtme nën një rrymë uji, ajo nuk do të laget aspak. Pas larjes, është e mundur të rivendosni vetitë e ujit të qëndrueshëm të materialit duke përdorur një impregnim të veçantë aerosol.
Mos bëni pa gabime
Gjithashtu, mund të vërehen disa nga minuset e kësaj këmbeje shumë të rehatshme dhe popullore:

 1. Hije të errëta. Shumica e modeleve janë bërë me të vërtetë në tonet e errëta dhe jo të pista, por ngjyrat e tilla janë perfekte për motin me baltë.
 2. Ndryshe nga membrana, çizmet Kuoma nuk djersen në mënyrë aktive, kështu që është më mirë të mos jetë në çizmet e Kuoma për një kohë të gjatë në një dhomë të nxehtë. Dhe gjithashtu Kuoma nuk do t'i përshtatet foshnjave jashtëzakonisht aktive.
 3. Shumë ankohen se këmbët e foshnjës janë të ftohta në Quome. Dhe në të vërtetë rezulton se këto nëna veshën Kuomu si këpucë cipë - në çorape sintetike. Ose marr madhësinë e këpucëve drejtë pranë tij. Prandaj, me Cuoma do të duhet të eksperimentojë pak me çorape, siç e kemi përmendur më sipër.
 4. Në fillim, vetmi mund të kalojë, por pak më vonë formohet një goditje e mirë. Ju mund të fshini pjesën e vetme të çizmet e reja Kuoma në asfalt.
 5. Shumë modele të çizmave Kuoma nuk janë të përshtatshme për këmbët shumë të ngushta, ka një shans për të "dalë" nga këpucët e tyre.

Koleksioni Kuoma Winter 2014-2015

Si për të blerë Kuomu drejtë?

Kuoma - këpucë për një dimër të ftohtë dhe madje edhe të ftohtë të ashpër. Prandaj, ne ju këshillojmë që të blini për dy palë këpucë dimri - çizme të lehta, për shembull, çizme borë DEMAR ose çizme lëkure Orthoboom, dhe, natyrisht, çizmet tona të preferuara Kuoma.

Meqenëse nuk e kanë humbur popullaritetin e tyre gjatë viteve, shumë prodhues të këpucëve të fëmijëve krijojnë Kuma. Premtimi i mallrave të cilësisë është një dyqan i provuar që mund të sigurojë të gjitha certifikatat e nevojshme të cilësisë për këpucët Kuoma. Si, për shembull, dyqani ynë online Kinderley.
Kur përshtatet në zyrën tonë me anë të vetë-dorëzimit ose në shtëpi, ju do të jeni në gjendje të siguroheni që të gjitha lidhjet e çizmeve të jenë të lidhura me kujdes, ka një tag kompani dhe kec në çizme është i lehtë dhe i përshtatshëm. Mos harroni të vini re se sa shpejt fëmija vetë shtrëngoi çizmet e tij të reja Kuoma!
Meqenëse disa seri çizme Kuoma kanë modele të rritur, ju mund ta vendosni tërë familjen tuaj në Kuoma.
Ne ju urojmë fëmijëve tuaj një dimër me dëborë, këpucë të rehatshme dhe shëtitje të sigurtë! Shpresojmë që, pas leximit të këtij artikulli, nuk keni pyetjen "Ku të blej Kuoma" dhe pse rekomandojmë këtë markë të veçantë!
Autori: Victoria Samsonov

Pse pikërisht çizmet?
Çizmet Kuoma - çfarë është brenda?
Pra, pse ne e duam aq shumë Kuomu dhe këto pazakontë, dukshëm larg nga çizmet elegante finlandeze?
Pse pikërisht çizmet?
Çizmet Kuoma - çfarë është brenda?
Si të veshin dhe të kujdeset për çizmet e ndjerë?