Si të vishni një fustan A-line | Kush janë modele të përshtatshme të veshjeve Siluetë në formë A

 1. Siluetë e veshjes me një formë: çfarë është?
 2. Për t’iu përshtatur veshjes A-line: zgjidhni sipas llojit
 3. Tofarë duhet të vishni me një fustan A-line: stil dhe imazh
 4. Farë duhet të vishni me një fustan A-line: foto të modeleve

Gjatësia e siluetës A është një fustan, i ngushtë në zonën e gjoksit dhe zgjerohet në mënyrë të barabartë poshtë, duke ngjasuar me shkronjën "A" në formë. Ky stil rrjedh nga fustane trapezi . Në vitet 60 të shekullit të kaluar, Christian Dior bëri disa ndryshime në stilin e një fustani trapezoid, duke e prerë paksa në anët, por duke e lënë siluetë të lirë.
Gjatësia e siluetës A është një fustan, i ngushtë në zonën e gjoksit dhe zgjerohet në mënyrë të barabartë poshtë, duke ngjasuar me shkronjën A në formë

Në këtë artikull:

Siluetë e veshjes me një formë: çfarë është?

Fillimisht, veshja e kësaj prerje nuk tërhoqi vëmendjen e bukurive të asaj kohe, por gradualisht, më afër fillimit të viteve të 70-ta, kur fjala “liri” tingëllonte kudo, veshjet e lira A-siluetë hynë në veshjet femërore dhe mbetën atje deri në ditët e sotme.

Veshjet me një vijë, si rregull, janë të prera të vetme dhe mund të jenë të buta ose të forta (për shkak të një pettje). Më shpesh ata kanë një mëngë të shkurtër ose nuk kanë mëngë fare, një mëngë e gjatë është mjaft e rrallë dhe, si rregull, në modele ekskluzive. Kularja e veshjes A-line është gjithashtu e larmishme. Gjatë shfaqjes së këtij stili në modë ishte një jakë stand-up dhe një jakë nga ana poshtë, të cilat aktualisht janë të pranishme në shumicën e modeleve.

Sidoqoftë, stilistët modernë bënë shumë ndryshime në këtë stil, dhe për këtë arsye sot veshjet A-siluetë me një qafë të thellë të formave të ndryshme janë mjaft të zakonshme, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për veshjet e dasmave.

Veshjet me një siluetë mund të jenë monofonike, me hije të ndryshme, si dhe me ngjyra, veçanërisht kafaze, shirita, pika polka dhe modele të tjera korrespondojnë me drejtimin retro.

Fillimisht, veshja e një prerje trekëndore ishte një lloj uniforme, ishte kryesisht e shkurtër, dhe ishte e veshur për të punuar dhe në shtëpi, sot ky stil paraqitet në një numër të madh opsionesh të ndryshme dhe mund të gjenden në ahengje koktej dhe në ngjarje ceremoniale.


 • " Veshjet e drejta: stilet dhe modelet
 • " Veshjet e princeshave: stilet dhe modelet
 • " Veshjet me laps: Stilet dhe modelet
 • " Veshjet e stilit të Perandorisë: stilet dhe modelet
 • " Veshjet Greke: stilet dhe modelet
 • " Fustan-këmishë: stilet dhe modelet
 • Për t’iu përshtatur veshjes A-line: zgjidhni sipas llojit

  Veshja A-line duket e shkëlqyeshme për vajzat e gjata të hollë (figura e Kolonës së hollë), u jep atyre hir shtesë, brishtësi dhe butësi simpatike. Kjo veshje fsheh shumë të meta, dhe për këtë arsye është e përsosur për gratë me çdo lloj figure. Pra, vajzat me figurën e një Dardhe me ndihmën e këtij stili mund të fshehin me sukses vithet e gjera dhe këmbët e plota. Nëse figura, përkundrazi, i përket llojit të Trekëndëshit të përmbysur, atëherë nën veshjen e gjatë të këtij stili mund të fshehni pjesën e poshtme të trupit të ngushtë në mënyrë disproporcionale, duke e balancuar atë me atë të sipërm.

  Për vajzat me një formë Drejtkëndëshi që nuk mund të mburret me një bel të hollë, veshja A-siluetë është një shkop magjik i vërtetë - përshtatja e lirë fsheh me sukses këtë tipar të figurës. Përveç kësaj, veshja e këtij stili ndihmon për të fshehur një bark të vogël të fryrë, dele në anët dhe në bel, dhe detaje të tjera tërheqëse të siluetës.

  Nuk e dini llojin tuaj të figurës? Merrni testin falas ..

  Tofarë duhet të vishni me një fustan A-line: stil dhe imazh

  Veshjet Stili i biznesit me një siluetë, pa mëngë ose me mëngë të shkurtra, duken të shkëlqyera me një larmi bluzash dhe turtlenecks. Veshja e shkurtër ose e mesme shkon mirë me tanga dhe këpucë, varka.

  Veshja e sipërme e kësaj veshje mund të jetë e ndryshme, cardigan e përshtatshme, pallto, xhaketë e montuar dhe e shkurtër, dhe madje edhe një bolero. Për tu veshur me mëngë të gjata, mund të marrësh një jelek lesh.

  Modelet moderne të veshjeve A-siluetë kombinohen në mënyrë të përkryer me absolutisht çdo këpucë klasike, qoftë sandale apo këpucë, me ose pa thembra, çizme kyçin e këmbës ose çizme të larta. Sigurisht, nuk duhet të vishni një fustan të tillë me këpucë të trashë ose këpucë me thembra të trasha.

  Aksesorët janë një shtesë e domosdoshme në veshjen A-line, dhe këtu bukuritë moderne kanë një hapësirë ​​të madhe zgjedhjeje. Shalle, shalle, jakë patch dhe detaje te tjera shtesë duken ne mode, me stil dhe origjinal me një fustan te këtij stili, dhe i japin pamjes një pamje te kompletuar. Përveç veshjes, ju mund të vishni rruaza të ndritshme me rruaza të mëdha ose një varg të gjatë perlash. Doreza të gjata, një element i pazëvendësueshëm i modës së viteve gjashtëdhjetë, mund të bëhet një aksesor origjinal dhe shumë elegant për një fustan A-line.

  Për ta bërë një imazh retro të plotë, për një fustan të tillë duhet të vini një çantë dore, mund të jetë çanta e çdo gruaje me madhësi të mesme, një qese e vogël tufë ose një qese zarfi.


  Nuk mund të përcaktoni stilin tuaj të veshjes? Merrni testin falas ..

  Farë duhet të vishni me një fustan A-line: foto të modeleve


FAR mendoni për këtë temë?


Siluetë e veshjes me një formë: çfarë është?
Nuk e dini llojin tuaj të figurës?
Nuk mund të përcaktoni stilin tuaj të veshjes?